Czy antybiotyki można zażywać o dowolnej porze?

Pozawątrobowa żółtaczka mechaniczna objawia się w postaci raka brodawki Infanrix IPV

Antybiotyki są specyficzną grupą leków, bowiem wykazują zróżnicowane działanie. Warto pamiętać, że część z nich działa wyłącznie na określoną grupę bakterii. Niektóre mają szerszy zakres działania. Zdarza się, że lek ten jest zbyt często spożywany przez chorego, co może przyczynić się do uodpornienia się na jego działanie.

Niekiedy chorzy są przekonani, że antybiotyki mogą być spożywane w dowolnej porze. Jest to błędne założenie, ponieważ większość leków należy zażywać na godzinę przed planowanym posiłkiem bądź dwie godziny po posiłku. Warto również przyjmować je o tej samej porze. Wyjątkiem są niektóre rodzaje antybiotyków, takie jak makrolidy. W ich przypadku żywność nie wpływa negatywnie na biodostępność. Preparaty w formie kapsułki trzeba spożywać w całości. Niedopuszczalne jest rozgryzanie tabletki bądź zażycie wyłącznie proszku, znajdującego się w kapsułce.

Istnieją także zalecenia odnośnie napojów, którymi można popijać antybiotyki. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest popijanie ich mlekiem oraz sokiem grejpfrutowym. W ich składzie znajdują się związki, które sprawiają, iż wchłanianie antybiotyku jest trudniejsze. Ponadto niektóre składniki mineralne obecne w mleku i jego przetworach, takie jak wapń, wchodzą w interakcje z antybiotykami. Z tego powodu, antybiotyki należy popijać wodą, najlepiej niegazowaną.

Zostaw komentarz